Aktuality

Gajdošské fašiangy - 30. ročník

Jubilejný 30. ročník medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb - Gajdošské fašiangy sa konal posledný februárový víkend v dňoch od 24. do 26. febrára 2017 v obciach Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany. Organizovanie prvého festivali v roku 1987 nadviazalo na dlhoročné tradície zakladateľov festivalu Bernarda Garaja, Juraja Hamara a Milana Ruska.

Gajdošské fašiangy vo Veľkej Lehote začali v sobotu ráno fašiangovou zabíjačkou pred Obecným úradom a o 14:00 hod. bol pripravený kultúrny program v sále spoločensko kultúrneho centra "Gajduj gajdoš", ktorý otvoril detský folklórny súbor Čerešnička z Veľkej Lehoty pod vedením Mgr. Soni Vozárovej a Mgr. Jany Žňavovej. Vystúpili domáci gajdoši pod vedením Dominika Garaja z Veľkej Lehoty, zahraniční gajdoši zo Srbska, Arménska, Poľska, Bieloruska. Po predstavení nasledoval predaj zabíjačkových špecialít, kde sa o zábavu postarala Ľudová hudba Milana Kišša z Malej Lehoty. Pre návštevníkov boli napečené šišky a fánky.

O plynulý priebeh fašiangov sa postaral kolektív Obecného úradu, aktivační pracovníci, Peter Mánik ml. a st., Michal Mánik, Jozef Šmondrk, Peter Herák, Ján Zduch, Anastázia Mániková, Eva Suchá, Anna Garajová, Rozália Garajová, Ľubomír Víglaský, Helena Cibiriová a Veronika Raffajová. Podujatie sponzorsky podporili: Anton Garaj - Pekáreň Veľká Lehota a Dominik, n.o. Veľká Lehota.

V nedeľu sa konala gajdošská svätá omša v kostole svätého Martina vo Veľkej Lehote, ktorú sprevádzali gajdoši z Poľska a Srbska. Ako hosť sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Mgr. Marian Kotleba. Po svätej omši nasledoval slávnostný obed v priestoroch Dominik, n.o. vo Veľkej Lehote.

Všetkým zúčastneným patrí  VEĽKÉ POĎAKOVANIE.

Fotografie z fašiangovej zabíjačky a z kultúrneho programu "Gajduj gajdoš" si môže pozrieť vo fotogalérii - TU.

Fotografie z gajdošskej svätej omši a slávnostného obedu v Dominik n.o. si môžete pozrieť vo fotogalérii - TU.

Zoznam aktualít